Răspuns :
Daca 6 bluze costa 540 lei atunci, logic:
1)cati lei costa o bluza?
540lei :6=90lei
2)cati lei costa 3 bluze?
90lei x 3=270lei
Raspuns: O bluza - 90 lei, 3 bluze - 270 lei
V: 90lei x 6=540lei
1)cati lei costa o bluza?
540lei :6=90lei
2)cati lei costa 3 bluze?
90lei x 3=270lei
Raspuns: O bluza - 90 lei, 3 bluze - 270 lei
V: 90lei x 6=540lei