Pt 4 kg de capsuni si 3 kg de mere o gospodina a platit 30 de lei. Un kg de capsuni este de 3 ori mai scump decat un kg de mere. Cat costa 1kg de capsuni? Dar unul de mere?
4 kg capsuni... |__| |__| |__| |__| |__| |__| |__| |__| |__| |__| |__| |__| 3 kg mere... |__| |__| |__| in total.... 30 lei rezolvare: 1. 12+3= 15 parti egale 2. 30: 15 = 2 lei - 1 kg mere 3. 2 x 3 = 6 lei- un kg capsuni proba: 6 x 4 + 2 x 3= 30 lei