Răspuns :
6 muncitori = 48h
16:6=8/3≈2h 45 min ore un muncitor
6+2=8 muncitori
48-16=32h
32:8=4 ore de muncitor
8/3+4=20/3≈6 ore 45 min lucrul se va termina
16:6=8/3≈2h 45 min ore un muncitor
6+2=8 muncitori
48-16=32h
32:8=4 ore de muncitor
8/3+4=20/3≈6 ore 45 min lucrul se va termina
6muncitori................48h
8muncitori xh
x=(6×48)/8=6×6=36h
6muncitori termina o lucrare in 48h,iar8 muncitori ar termina-o in 36h
deoarece au trecut 16h in care au lucrat cei 6 muncitori⇒36-16=20h
raman de lucrat pentru cei 8 muncitori
8muncitori xh
x=(6×48)/8=6×6=36h
6muncitori termina o lucrare in 48h,iar8 muncitori ar termina-o in 36h
deoarece au trecut 16h in care au lucrat cei 6 muncitori⇒36-16=20h
raman de lucrat pentru cei 8 muncitori