Răspuns :
4 kg de mere costa 16 lei.Cat costa 25 de kg de mere de acelasi fel?
16 lei:4 kg=4 lei (costa un kg de mere)
4 lei*25 kg=100 lei (costa 25 kg de mere)
16 lei:4 kg=4 lei (costa un kg de mere)
4 lei*25 kg=100 lei (costa 25 kg de mere)
3 creioane costa 24 lei.Cit costa 5 creioane de acelasi fel?
1)24:3=8(lei)-costa un creion
2)5×8=40(lei)-costa 5 creioane
Raspuns:40 lei costa 5 creioane
1)24:3=8(lei)-costa un creion
2)5×8=40(lei)-costa 5 creioane
Raspuns:40 lei costa 5 creioane