la un magazin s-au adus924kg merte.in prima zi s-a vandut un sfert a doua zi jumatate din intreaga cantitate iar a treia zi restul.stiind ca un 1kg de mere costa 2lei afla cat s-a incasat in fiecare zi
924:4=231(prima zi) 924:2=462(a doua zi) 231+462=693(prima + a doua zi) 924-693= 231(a treia zi ) 231 x 2=462(lei prima si a treia zi) 462 x 2=924(lei a treia zi)