👤
Catidimofte
a fost răspuns

la un magazin s-au adus924kg merte.in prima zi s-a vandut un sfert a doua zi jumatate din intreaga cantitate iar a treia zi restul.stiind ca un 1kg de mere costa 2lei afla cat s-a incasat in fiecare zi

Răspuns :

924:4=231(prima zi)
924:2=462(a doua zi)
231+462=693(prima + a doua zi)
924-693= 231(a treia zi )
231 x 2=462(lei prima si a treia zi)
462 x 2=924(lei a treia zi)