30) 35=7/10 a, unde a estes cat poate trai ursul
7a=35*10
a=35*10/7=5*10=50 ani
50=5/18 b, unde b este cat traieste elefantul
5b=50*18
b= 50/5*18=10*18=180 ani
elefantul poate trai 180 ani
29) 690*1/3=230 meri
690-230=460*2/5=184+69=253 peri
460-253=207*2/3=138 gutui
207-138=69 pruni
verificare:230+253+138+69=690 ok
31) la 7 kg struguri se obtin 4 l vin
pt a obtine 32 l se folosesc 7kg*(32:4)=7kg*8=56 kg stuguri
32) mama=204 kg
fiice=204:2=102 kg
tata=204*2=408 kg
fiul=408*5/8=5*408:8=5*51=255 kg
total=204+102+408+255= 969 kg