a=kg banane la pret de 11 lei/kg
b=kg banane la pret de 14 lei/kg
11a+14b=12(a+b)
11a+14b=12a+12b
2b=a
b=a/2
nr de kg de banane la 14 lei/kg = jumatate nr kg banane la 11 lei/kg
raportul este de 1/2
verificare
1 kg *14 lei/kg +2kg *11 lei/kg =14+22=36 lei
36 lei :3 kg =12 lei/kg