dintr-un magazin s-a vandut intr-o zi 1 pe 2 din cantitatea DE STOFA EXISTENTA IAR a doua zii 2 pe 5 din aceasta. ce cantitate de stofa a fost la inceput in magazin stiind ca in cele doua ZILE s-au vandut 1233 m stofa
1/2+2/5x=1233 Amplifici cu 5 prima fractie si cu 2 pe a doua. 5/10+4/10x=1233 9/10x=1233 x=1233•10/9 Simplifici 1233 cu 9 si obtii 137. x=137•10 x=1370