Răspuns :
5kg rosii=16+3kg rosii
8 kg rosii = ?
5kg rosii=16+3kg rosii
Ducem kg într-o parte, iar numărul 16 , în altă parte.
5 kg - 3 kg = 16.
2 kg roșii = 16.lei
dacă 2 kg de roșii costă 16 lei, atunci 1 kg va costa : 16 : 2 = 8 lei
1kg=8 lei
1 kg ..........8 lei
8 kg............. x lei
x= 8×8=64
deci 8 kg = 64 lei.
8 kg rosii = ?
5kg rosii=16+3kg rosii
Ducem kg într-o parte, iar numărul 16 , în altă parte.
5 kg - 3 kg = 16.
2 kg roșii = 16.lei
dacă 2 kg de roșii costă 16 lei, atunci 1 kg va costa : 16 : 2 = 8 lei
1kg=8 lei
1 kg ..........8 lei
8 kg............. x lei
x= 8×8=64
deci 8 kg = 64 lei.