Răspuns :
P=L/t unde L=lucru mecanis si t-timp
L=F*d unde F=forta si d=distanta
120 kN=120000N
1500 dm=150 m
10 min=600 secunde
L=120000*150=18.000.000J=18.000kJ
P= 18000kJ/600s=3 kW
L=F*d unde F=forta si d=distanta
120 kN=120000N
1500 dm=150 m
10 min=600 secunde
L=120000*150=18.000.000J=18.000kJ
P= 18000kJ/600s=3 kW