👤

5 kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3kg de rosii.Cat costa 8 kg de rosii?

Răspuns :

5kg-3kg= 2kg de rosii 2kg rosii= 16 lei 1)Cat costa un kg de rosii? 16:2=8 lei/kg 2)Cat costa 8 kg de rosii? 8kg x8 = 64 lei
Aici aplicam regula de 3 simpla...

5kg rosii=3kg+16
5-3=16
2 kg=16lei
1 kg =16/2
1 kg = 8 lei

8 kg = 8x8 lei
8 kg=64 lei

Sper  ca te.am ajutat... BAFTA