Răspuns :
5kg-3kg= 2kg de rosii
2kg rosii= 16 lei
1)Cat costa un kg de rosii?
16:2=8 lei/kg
2)Cat costa 8 kg de rosii?
8kg x8 = 64 lei
Aici aplicam regula de 3 simpla...
5kg rosii=3kg+16
5-3=16
2 kg=16lei
1 kg =16/2
1 kg = 8 lei
8 kg = 8x8 lei
8 kg=64 lei
Sper ca te.am ajutat... BAFTA
5kg rosii=3kg+16
5-3=16
2 kg=16lei
1 kg =16/2
1 kg = 8 lei
8 kg = 8x8 lei
8 kg=64 lei
Sper ca te.am ajutat... BAFTA