Notez: l₁= cantitatea de struguri din prima ladă
l₂= cantitatea de struguri din a 2-a ladă
l₁= 88 lei 1. Cu câţi lei costă mai mult cantitatea de struguri
l₂= 100 lei din a 2-a ladă decât în prima?
l₂= l₁+ 3 kg 100- 88= 12( lei)
___________
l₁+ l₂= ? struguri 2. Câţi lei costă un kg de struguri?
12:3= 4( lei)
3 Câte kg de struguri sunt în prima ladă?
88:4= 22( kg)
4. Câte kg de struguri sunt în a 2-a ladă?
100:4= 25( kg)
5. Câte kg sunt în cele două lăzi?
22+ 25= 47( kg)