Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
A)La clasele ciclului primar de la scoala noastra sunt 425 de fete,iar baieti cu 156 mai putini. Cati elevi sunt in clasele ciclului primar din scoala noastra?
Rezolvare:
1.Cati baieti sunt in ciclul primar?
425-156=269 baieti
2.Cati elevi sunt in clasele ciclului primar?
425+269=694 elevi
Raspuns: 694 elevi
- 425+(425-156)=694
B)Ina a citit intr-o zi 29 de pagini dintr-o carte,a doua zi de 4 ori mai multe decat prima zi ,iar a treia zi jumatate din numarul paginilor citite a doua zi.Cate pagini are cartea?
Rezolvare:
1.Cate pagini a citit a doua zi?
29x4=116 pagini
2.Cate pagini a citit a treia zi?
116:2=58 pagini
3.Cte pagini are cartea?
29+116+58=203 pagini
Raspuns: 203 pagini
- 29+(29x4)+(29x4:2)=203
D)Mara a cumparat o rochie cu 248 de lei,doua perechi de ciorapi cu 38 de lei bucata, o jacheta de doua ori mai ieftina decat rochia.Cat rest a primit din 500 de lei?
Rezolvare:
1.Cat costa ciorapii?
2x38=76 lei
2.Cat costa jacheta?
248:2=124 lei
3.Cat costa produsele cumparate?
248+76+124=448 lei
4.Ce rest a primit Mara?
500-448=52 lei
Raspuns: 52 lei
- 500-(248+2x38+248:2)=52
E)La o fabrica de confectii s-au primit 1000 m de stofa pentru o saptamana de lucru.Se vor confectiona 98 de bluze,99 de fuste si un numar de rochii.Stiind ca pentru o bluza sunt necesari 3 m ,pentru o fusta 4 m,iar pentru o rochie 5 m,afla cate rochii s-au confectionat in acea saptamana la fabrica.
Rezolvare:
1.Cati metri de stofa au fost necesari pentru bluze?
98 x3=294 m
2.Cati metri de stofa au fost necesari pentru fuste?
99x4=396 m
3.Cati metri de stofa au fost necesari pentru bluze si fuste?
294+396=690 m
4.Cati metri de stofa au ramas pentru rochii?
1000-690=310 m
5.Cate rochii s-au confectionat?
310:5=62 rochii
Raspuns: 62 rochii
- [1000-(98x3+99x4)]:5=62