Răspuns :
D:I=C 2).D:7=8 D=48 3) 6X46-25X7=276-175=101,4)36X9+36:9=324+4=328,5)136X5-136+5=680-141=539,6)217X3-346=651-346=305.7)X:3=219,X=219x3=657, ax6=876,a=876:6=146,a:7=98(rest4),D = C . I + R,deci avem 7x98+4,a=690 , X:9=10(rest7) X=10x9+7=97,I=(D-R)C si avem :50:x =8 (rest 2) (50-2)x8=48x8=384,38:x=4( rest 2 ) ,x=(38-2)x4,x=36x4=144
a.56:8=7 rest2
b.a:7=8
8×7=56
c.46×6=288
25×7=175
288-175=113
d.36×9=324
36:9=9
324+9=333
e.136×5=680
136+5=141
680-141=539
f.217×3=651
651-346=305
g.1. x:3=219
219×3=657
2.a×6=876
876:6=146
3.a:7=98(rest 4)
98×7+4=690
686+4=690
4.x:9=10(rest 7)
9×10+7=97
5.
50:x=8(rest 2)
50:8-2=6
6. 38:x=4(rest 2)
38:4-2=9
b.a:7=8
8×7=56
c.46×6=288
25×7=175
288-175=113
d.36×9=324
36:9=9
324+9=333
e.136×5=680
136+5=141
680-141=539
f.217×3=651
651-346=305
g.1. x:3=219
219×3=657
2.a×6=876
876:6=146
3.a:7=98(rest 4)
98×7+4=690
686+4=690
4.x:9=10(rest 7)
9×10+7=97
5.
50:x=8(rest 2)
50:8-2=6
6. 38:x=4(rest 2)
38:4-2=9