👤
StEffipOp
a fost răspuns

Sa se determine forţa necesara mentinerii in echilibru a unui corp cu masa de un kilogram folosind o pârghie de doi metri având bratul fortei rezistente de 40 centimetri. Vreau o rezolvare detaliata adică nu finalul afișat. Mulțumesc mult!

Răspuns :

m=1kg
h parghie=2m
B fortei40m=0,4m

m×h×b=1×2×0.4=vezi cat da
Pot exista doua situatii: parghia folosita este o parghie de gr. I si atunci bratul fortei active, Ba, este de 1,6 m sau o parghie de gr. II si atunci Ba = 2m.
Pentru prima situatie momentele celor doua forte va fi:
10N ×0,4m = 1,6m × Fa  => Fa = 4Nm : 1,6m = 2,5 N, iar pentru a doua:
10N ×0,4m  = 2m × Fa    => Fa = 4Nm : 2m = 2 N