Pentru 124 kg mere si 132 kg pere,o cantina a platit in total 1 544 lei.Cat costa 1 kg de mere si cat costa un kg de pere,daca este cu 2 lei mai scump decat kg de mere
a kg costa un kg mere, b kg pere costa un kg pere
124a+132b=1544
b=2+a
124a+132(2+a)=1544
124a+264+132a=1544
256a=1280, a=5 lei costa kg de mere, b=7 lei kg pere