Sa se afle cât costa 1 K de faina și cât costa 1 l de ulei știind ca 5kg de faina și 6 L de ulei costa 1930 lei iar 10KG faina și 6l de ulei costa 2180lei
1.Cat costa 5 kg de făină? 2180-1930=250 2.Cat costa un kg de făină? 250:5=50 3.Cat costa 6 l de ulei? 1930-250=1680 4.Cat costa un l de ulei? 1680:6=280 Sper ca te-am ajutat!