Răspuns :
3x + 2 * (x+3) = 41
3x + 2x + 6 = 41
5x = 41-6
5x = 35
x = 7
O gospodina cumpara 3 kg de rosii si 2 kg de ardei , platind in total 41 lei.
Stiim ca 1 kg de ardei costa cu 3 lei mai mult decat 1 kg de rosii .
Cat costa 1 kg de rosii ?
3x + 2x + 6 = 41
5x = 41-6
5x = 35
x = 7
O gospodina cumpara 3 kg de rosii si 2 kg de ardei , platind in total 41 lei.
Stiim ca 1 kg de ardei costa cu 3 lei mai mult decat 1 kg de rosii .
Cat costa 1 kg de rosii ?