pentru 3 litri de ulei 2kg de malai si 5kg de rosii s-a platit 36 lei. Stiind ca un litru de ulei costa 4,59lei iar un kg de rosii costa 3,25 lei calculati pretul unui kg de malai
3l ulei+2kg malai+5kg rosii=36 lei 1l ulei=4,59 lei 3l ulei=4,59x3=13,77 lei 1kg rosii=3,25 lei 5 kg rosii=3,25x5=16,25 lei 2kg malai=36-(13,77+16,25)=36-30,02=5,98 lei 1 kg malai=5,98:2=2,99 lei