*** daca 1 kg de visine costa 8.50 lei , atunci pt. 15,80kg de visine se va platii:
15,80×8,50 = 134,30 lei ;
*** daca 1 kg de prune costa 7,50 lei, atunci pt. 20,60kg de prune se va platii:
20,60×7,50 = 154,50 lei ;
Raspuns: (1)... S-a platit mai mul la prune ...
(2)... cu 154,50 - 134,30 = 20,20 lei !!!