👤
a fost răspuns

Sa se determine activitatea ionilor de cupru din solutia de CuSO4 din pila galvanica: Cu/CuSO4 //KCl, Hg2C2/Hg, care la 20 oC are o tensiune electromotoare E =0,04 V, potentialul electrodului de calomel jcal = 0,244V, iar potentialul standard al cuprului este j0Cu = 0,34V.

Sa Se Determine Activitatea Ionilor De Cupru Din Solutia De CuSO4 Din Pila Galvanica CuCuSO4 KCl Hg2C2Hg Care La 20 OC Are O Tensiune Electromotoare E 004 V Po class=