2.4 carti si 6 albume costa 440 lei
un album costa cu 15 lei mai mult decat o carte
______________________________________________
Notam cu ,,a,,-album si cu ,,c,,-carte
a|__|__|__|__|__|__|+90lei
c|__|__|__|__|
Cat costa o carte?
(440 lei-90 lei):10=350 lei:10=35 lei
Cat costa un album?
35 lei+15 lei=50 lei
verificare:4x35 lei+6x50lei=140lei +300lei=440lei
3.523 kg legume
23 ladite cu rosii a cate 9kg
cu 35 kg mai putin ardei
6kg castraveti intr-o ladita
____________________
Cate ladite cu castraveti s-au trimis?
Ce cantitate de rosii s-a vandut?
23x9kg=207kg(rosii)
Ce cantitate de ardei s-a vandut?
207kg-35kg=172kg(ardei)
Cate ladite cu castraveti s-au trimis?
(523kg-207kg-172kg):6kg=144kg:6kg=24(ladite)
5.180 lei Mircea
127 lei Dan
216 lei Radu
Cat costa un joc?
Notam cu x-pretul unui joc si obtinem:
(180 lei-x)+(127 lei -x)+(216 lei -x)=214 lei
180 lei+127 lei+216 lei-3x=214 lei
523lei-3x=214 lei
3x=523 lei-214 lei
3x=309 lei
x=309 lei:3
x=103 lei (un joc)