Răspuns :
216:(6+3)=216:9=24 lei costa un iepuras si un ursulet
6x24=144 lei costa iepurasii
3x24=72 lei costa ursuletii
6x24=144 lei costa iepurasii
3x24=72 lei costa ursuletii
6*a+3*b=216 dar a=b atunci avem
6*a+3*a=216
9*a=216
a=216:9
a=24
iepurasii costa cat ursuletii adica 24 lei bucata
6*24=144 lei iepurasii
3*24=72 lei ursuletii
6*a+3*a=216
9*a=216
a=216:9
a=24
iepurasii costa cat ursuletii adica 24 lei bucata
6*24=144 lei iepurasii
3*24=72 lei ursuletii