Deci trebuie sa faci regula de 3 simpla. Cantitatile si preturile sunt direct proportionale asa ca o sa facem asa:
1kg piersici..........3,50 lei
4,5kg piersici.....x lei
=>x=(3,5*4,5)/1 =>x=15,75 lei
Exact la fel faci si la pere
Pentru biciclist:
Distanta totala=dt=12,6km
Prima zi: 1/3*dt
A doua zi:1/2*(dt-1/3*dt)
A treia zi:dt-1/3*dt-1/2*(dt-1/3*dt).
Si faci tu calculele
Iar la a treia problema imi cer scuze dar nu se intelege finalul. Problema de afisare.