O gospodină a cumpărat 7 pachete a câte 200 de grame.Câte grame de unt trebuie să consume micul de jun fiecare dintre cei 8 membri ai familiei, pentru ca untul să ajungă pentru o saptamana?
cate grame de unt a cumparat? 7 x 200 = 1400 grame cate grame trebuie sa consume un membru al familiei? 1400 : 8 = 175 grame cate grame trebuie sa consume pe zi , timp de 7 zile? 175 : 7 = 25 grame / zi