un metal trivalent cu masa de 2.7 g reactioneaza complet cu acidl clorhidric formind 3.36 l de gaz(c.n).determina metalul..plizzz imi trebu pentru olinpiada dau coroana
Notez cu M=metalul trivalent
si cu A=masa atomică
2×A val III 3×22,4l
2×Metal+6HCl=2MCl3+3H2|(in sus)
2,7g 3,36l
2A=2,7×3×22,4 supra 3,36×2 =27
Metalul este Al(aluminiul)
Sper sa înțelegi! Succes!!!