La un magazin alimentar s-au vandut intr-o zi 48 cutii de margarina a 3 lei cutia,27 pachete de unt si cutii cu smantana a 6 lei cutia,incasandu-se in total 588 lei. Pretul unui pachet de unt este cu 2 lei mai ieftin decat cel al unei cutii cu smantana.
Cate cutii cu smantana s-au vandut? [Rezolvati prin intrebari].
cat costa toata margarina? 48x3=144 lei cat costa un pachet de unt? 6-2=4 lei cat costa tot untul? 27x4= 108 leu cat costa toata smantana? 588-(144+108)= 336 lei cate cutii de smantana sunt? 336:6 lei= 56 cutii