👤
a fost răspuns

Amelia a cumparat 3 caiete cu 16 lei.Doua caiete au acelasi pret,iar produsul preturilor celor doua caiete este egal cu suma pe care a avut-o Amelia.Afla pretul fiecarui caiet.

Răspuns :

Daca doua caiete au acelasi  pret,iar produsul celor doua este 16,atunci ,un caiet costa 4 lei,celalalt 4 lei
4x4=16
4+4=8
16-8=8 lei costa al treilea caiet
Fiind primele 2 caiete egale ca pret si produsul lor fiind 16 nr sunt: a×a=16 a=16:4 a=4 4+4+c=16 8+c=16 c=16-8 c=8