Răspuns :
In mod normal distanta de 9km cu viteza de 54km/h o parcurge in timpul t=d/v=9/54=0,16 h , sau v=54km/h=54000m/3600s=15m/s , d=9000m, t=9000/15=600s =10min.
Dar el parcurge d1= 6 km=6000m cu v=15m/s , t1=d1/v=6000/15=400 s=6min40s
apoi parcurge d2=1500m, cu v2=43,2km/h=43200m/3600s=12m/s in timpul t2=d2/v2=1500/12=125s =2min5s
stationeaza t3=1min35s ,
Iar distanta ramasa adica d4= 9000-6000-1500=1500m parcurge cu v=15m/s
t4=d4/v=1500/15=100s=1min40s
asa ca el a parcurs aceasta distanta in timpul t'=6min40s+2min5s+1min35s+1min40s=10min120s=12min
El a intarziat 2 min. deoerece trebuia sa parcurga distanta in 10 min
Dar el parcurge d1= 6 km=6000m cu v=15m/s , t1=d1/v=6000/15=400 s=6min40s
apoi parcurge d2=1500m, cu v2=43,2km/h=43200m/3600s=12m/s in timpul t2=d2/v2=1500/12=125s =2min5s
stationeaza t3=1min35s ,
Iar distanta ramasa adica d4= 9000-6000-1500=1500m parcurge cu v=15m/s
t4=d4/v=1500/15=100s=1min40s
asa ca el a parcurs aceasta distanta in timpul t'=6min40s+2min5s+1min35s+1min40s=10min120s=12min
El a intarziat 2 min. deoerece trebuia sa parcurga distanta in 10 min
d=9km=9000m
v1=54km/h=54/3,6=15m/s
d1=6km=6000m;
t1=timpul in care se parcurge distanta d1
d2=1500m
v2=43,2km/h=43,2/3,6=12km/h
t2=timpul in care parcurge distanta d2
t3=1min 35s=60+15=75s
d4=distanta parcursa in ultima parte a drumului
t4=timpul in care trenul parcurge ultima parte a drumului
In mod normal trenul parcurge distanta d dintre cele doua gari in timpul t:
t=d/v1=9000/15=600s
Cu problemele de pe traseu, timpul, t', in care trenul parcurge distanta d va fi
t'=t1+t2+t3+t4 unde:
t1=d1/v1=6000/15=400s
t2=d2/v2=1500/12=125s
t3=75s
t4=d4/v1; Dar d4=d-(d1+d2) ⇒ d4=9000-(6000+1500)=9000-7500=1500m
t4=1500/15=100s
t'=400+125+75+100=700s
Intarzierea trenului va fi Δt:
Δt=t'-t=700-600=100
Δt=100s=1min 40s
v1=54km/h=54/3,6=15m/s
d1=6km=6000m;
t1=timpul in care se parcurge distanta d1
d2=1500m
v2=43,2km/h=43,2/3,6=12km/h
t2=timpul in care parcurge distanta d2
t3=1min 35s=60+15=75s
d4=distanta parcursa in ultima parte a drumului
t4=timpul in care trenul parcurge ultima parte a drumului
In mod normal trenul parcurge distanta d dintre cele doua gari in timpul t:
t=d/v1=9000/15=600s
Cu problemele de pe traseu, timpul, t', in care trenul parcurge distanta d va fi
t'=t1+t2+t3+t4 unde:
t1=d1/v1=6000/15=400s
t2=d2/v2=1500/12=125s
t3=75s
t4=d4/v1; Dar d4=d-(d1+d2) ⇒ d4=9000-(6000+1500)=9000-7500=1500m
t4=1500/15=100s
t'=400+125+75+100=700s
Intarzierea trenului va fi Δt:
Δt=t'-t=700-600=100
Δt=100s=1min 40s