👤
a fost răspuns

20de g de calciu reactioneaza cu apa.Determinati concentratia solutiei finale obtinute,stiind ca initial,in vasul de reactie se gasesc 100g apa.....urgent ....va rog

Răspuns :

Puia68
 1mol      2mol          1 mol   
Ca   +   2H2O   --->Ca(OH)2  +   H2↑
40g        2x18g           74g
20          m=18g           m=37g

Solutia formata contine
-m,d= 37g hidroxid de calciu
- m,s= m,d+m,apa
  masa apei este masa care a rams :din 100g ,  18g au intrat in reactie   --->
 m,s= 37g hidroxid  + 82 g apa
 c= m,dx100/m,s= 37x100/119      
masele molare s-au calculat din tabel