👤
Marya2004
a fost răspuns

se ştie că trei lalele şi 5 crizanteme costa 34 de lei iar 9 lalele si 4 crizanteme costa 47 de lei calculati cat costa o lalea si cat costa o crizantemă

Răspuns :

Metoda comparatiei 

3 lalele ............. 5 crizanteme ............34 lei   l  × 3 
9 lalele...............4 crizanteme ............47 lei 
___________________________________ → egalizez numarul lalelelor 

9 lalele.............15 crizanteme............102 lei
9 lalele...............4 crizanteme .............47 lei 
___________________________________ → scad relatiile

  /                      11 crizanteme .............55 lei 

55 lei : 11 = 5 lei costa o crizantema 

Inlocuiesc in relatia:  3 lalele ............. 5 crizanteme ............34 lei , pretul crizantemelor si aflu pretul lalelelor 

34 lei - 5 × 5 lei = 34 lei - 25 lei = 9 lei costa 3 lalele

9 lei : 3 = 3 lei costa o lalea 

Verific:    9 × 3 lei + 4 × 5 lei = 27 lei + 20 lei = 47 lei