Metoda comparatiei
3 lalele ............. 5 crizanteme ............34 lei l × 3
9 lalele...............4 crizanteme ............47 lei
___________________________________ → egalizez numarul lalelelor
9 lalele.............15 crizanteme............102 lei
9 lalele...............4 crizanteme .............47 lei
___________________________________ → scad relatiile
/ 11 crizanteme .............55 lei
55 lei : 11 = 5 lei costa o crizantema
Inlocuiesc in relatia: 3 lalele ............. 5 crizanteme ............34 lei , pretul crizantemelor si aflu pretul lalelelor
34 lei - 5 × 5 lei = 34 lei - 25 lei = 9 lei costa 3 lalele
9 lei : 3 = 3 lei costa o lalea
Verific: 9 × 3 lei + 4 × 5 lei = 27 lei + 20 lei = 47 lei