Bomboanele din 3 pungi de mărimi diferite cântăresc 10 kg.Cantitate de bomboane din prima pungă valorează 18 lei,cea din a doua pungă 27 de lei,iar cea din a treia 45 de lei.Cate kg de bomboane sunt în fiecare pungă?
1)18lei+27 lei+45lei =90 lei(costa 10 kg) 2)90:10=9(Lei costa un kg) 3)18:9=2(Kg costa 18 lei) 4)27:9=3(Kg costa 27 lei) 45:9=5(Kg costa 45 lei ) 2kg+3kg+5kg +10 kg