👤
Deiia30
a fost răspuns

Ce cantitate de metan rezulta din reactia directa dintre carbon si hidrogen , daca s-a folosit hidrogenul obtinut prin reactia dintre 400 g acid clorhidric 36,5% , si zinc?

Răspuns :

2HCl+ Zn -> H2+ZnCl2
[tex]mdHCl= \frac{36,5*400}{100} = 146 g HCl utilizat [/tex] 
m H2 rezultat =[tex] \frac{2*146}{73} =4 g H2 ce va reactiona[/tex]
C+2H2 -> CH4   (CH4 este metanul) 
[tex] \frac{4*16}{4} =16 g metan [/tex]