👤
Bien1
a fost răspuns

Într-un camion s-au încărcat 6 lăzi cu mere a 75 kg fiecare şi 8 lăzi cu pere a 65 kg.
Care au costat mai mult şi cu cât, ştiind că merele au costat 82 lei/kg, iar perele 90 lei/kg.



VĂ ROG AJUAȚI-MĂ LA ACEST EXERCIȚIU!!! CINE RĂSPUNDE PRIMUL ÎI DAU COROANĂ!!!!!


Răspuns :

kg de mere 6x75=450kg
kg de pre 8x65=520kg
450x82=36900 lei pe 450 kg de mere
520x90=46800 lei pe 520 kg de pere
Perele au costat mai mult cu 9900 de lei.
Cate kg mere sunt in 6 lazi?
6x75=450kg
Cate kg pere 6 sunt in cele 8 lazi?
8x65=520 kg
Cat costa 450 kg mere?
82x450=36 900
Cat costa 520 kg pere?
90x520=46 800
perele costa mai mult
46 800>36 900
Cu cat au costat mai mult perele?
46 800-36 900=900
R:900lei, ron