1mol 2mol
CH4+ 2CL2= CH2CL2+2HCL
Calc volumul de metan in conditii normale: pv/T=pâ‚€vâ‚€/Tâ‚€--->
5x200/400= 1xVâ‚€/273 ----> Vâ‚€=682,5l metan--->n=682,5l/22,4l/mol=30,47 mol metan
Revenind la ecuatie,
1 mol metan reactioneaza cu 2 moli clor
30,47mol n= CALCULEAZA SI VERIFICA !