Răspuns :
ANOD (+) Ag -e--->Ag⁺
CATOD(-) Ag⁺ +e---->Ag↓
m= A I t/ zF ,
unde A =108g/mol, z-nr.moli de electroni/molat.Ag, F=96500Axsec/mol e
2,5= 108 x I x 10x60/ 1x96500=> I calculeaza intensitatea , in Amperi
Datorita pierderilor, trebuieprevazuta obtinerea uunei cantitati mai mari de masa deci se va aplica o Intensitate mai mare, fiind marimi proportionale i
75/100. =I obtinut teoretic/ I practic=> calculeaza I
K⁺ +OH⁻ + H⁺+NO3⁻---> K⁺+NO3⁻+ H2O ETC
K⁺
CATOD(-) Ag⁺ +e---->Ag↓
m= A I t/ zF ,
unde A =108g/mol, z-nr.moli de electroni/molat.Ag, F=96500Axsec/mol e
2,5= 108 x I x 10x60/ 1x96500=> I calculeaza intensitatea , in Amperi
Datorita pierderilor, trebuieprevazuta obtinerea uunei cantitati mai mari de masa deci se va aplica o Intensitate mai mare, fiind marimi proportionale i
75/100. =I obtinut teoretic/ I practic=> calculeaza I
K⁺ +OH⁻ + H⁺+NO3⁻---> K⁺+NO3⁻+ H2O ETC
K⁺