m,diz-=80g , m,sol=80+720, c%=80x100/800--->10% NaOH
400g sol contin dizolvate 40g NaOH, ce intra in reactia
1mol 1 mol
NaOH + HCl = NaCl + H20
40g 36,5g
40g m=36,5gHcl dar sa vedem ce masa de acid dizolvat este in 50gsol
36,5/1oo=m,diz/50 ---->m,diz=18,25gHCl nu este sufficient;calculam masa de Naoh ce reactioneaza cu 18,25gHCl
m=40x18,25/36,5--->20g NaOH---raman 40-20g Naoh care se gasesc in masa de solutie 200g( pentru ca in 800gsol sunt 80g hudroxid)