👤
a fost răspuns

Patru kg de gutui costa 16 lei. Un kg de gutui aceeasi calitate costa .. lei.

Răspuns :

16:4=4 lei un kg de gutui .     R: 4 lei.
16lei:4=4(lei un kg)
                                             
                                                       R:4(lei)