Calculeaza cantitatea de substanta de apa necesara pentru obtinerea oxigenului cu cantitatea de sunbstanta de 85 mol. Care este masa apei si a oxigenului?
CANTITATE (H2O)=170,FIINDCA 85MOL*2MOL\1 MOL SI MASA O AFLAM DUPA FORMULA m=M*niu M(H2O)=18G\MOL SI MASA ESTE DE 3060 g SI MASA (O2)VA FI EGALA CU 2720,ANUME TOT AFLAM DUPA FORMULA MASEI UNDE M =32G/MOL