o problema de clasa a 4: Pentru o masa festiva, s-aucumparat 25kg de portocale si 15kg de banane la acelasi pret . Bananele au costat cu 140 lei mai putin decit portocale. La ce pret se vindeau fructele?
Păi, cred că e formulat greşit problema sau tu ai scris-o greşit. Că zice că s-a cumpărat banane şi portocale la acelaşi preţ şi după că bananele costă mai puţin decât portocalele? E ceva neclar aici.