👤
Bubu98
a fost răspuns

1. Calculeaza cantitatea de hidrogen (moli, grame si litri) care rezulta prin reactia a 13 g de Zn cu o solutie de acid clorhidric.

Răspuns :

m=13g Zn
m'= ? g H2
Volum H2= ? litri H2
n= ? moli H2

Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

Masa moleculara pt Zn= 65g/mol

1mol Zn .... 65g Zn
n' moli Zn .... 13g Zn
n'= 13x1 totul supra 65=0,2 moli Zn 

Aflam molii de H2:

n= 1x0,2 totul supra 1=0,2 moli H2 

Masa moleculara pentru H2=2g/mol
1mol H2 .... 2g H2
0,2 moli H2 .... m' g H2
m'=0,2x2 totul supra 1=0,4g H2

Aflam volumul pt H2:

1mol H2 ... 22,4 litri H2
0,2 moli H2 .... x litri H2 
x= 22,4x0,2 totul supra 1 = 4,48 litri H2