14 kg banane ...................8 kg portocale ................. 86 lei
22 kg banane ..................24 kg portocale ................158 lei
Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 3 .
42 kg banane ..................24 kg portocale ................. 258 lei
22 kg banane ..................24 kg portocale ..................158 lei
20 kg banane ..............................................................100 lei
1 kg banane 100:20=5 lei
14 kg banane 14x5=70 lei
8kg portocale 86-70=16 lei
1 kg portocale 16:8=2 lei
3 kg banane 5x3=15 lei