Răspuns :
3 kg x 4 lei/kg = 12 lei costa merele
6 kg x 2,5 lei/kg = 15 lei costa prunele
(12 + 15)÷(6 + 3)=27 ÷9 = 3 lei kilogramul de fructe
6 kg x 2,5 lei/kg = 15 lei costa prunele
(12 + 15)÷(6 + 3)=27 ÷9 = 3 lei kilogramul de fructe