Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3,5 kg mere ...........................2 kg rosii .........................24 lei l x2
7 kg mere ...........................1,5 kg rosii ........................35 ,50 lei
-
7 kg mere ..............................4 kg rosii............................48 lei
7 kg mere ..............................1,5 kg rosii ........................35,50 lei
-
4-1,5 =2,5 kg rosii
48-35,50 =12 ,50 lei (costa 2,5 kg rosii )
12,50 :2,5 =5 lei costa un kg de rosii
4x5=20 lei costa 4 kg de rosii
48-20=28 lei costa 7 kg de mere
28:7=4 lei costa 1 kg de mere
-
5 lei- 1 kg rosii
4 lei -1 kg mere
Răspuns:
1 kg de roșii = 5 lei
1 kg de mere = 4 lei
Explicație pas cu pas:
3 , 5 kg mere ..... 2 kg roșii ..... 24 lei | × 2
7 kg mere ...... 1 , 5 kg roșii ..... 35 , 50 lei
----------------------------------------------------------
7 kg mere ..... 4 kg roșii ..... 48 lei
7 kg mere ..... 1 , 5 kg roșii ..... 35 , 50 lei
--------------------------------------------------------- ( - )
/ ..... 2 , 5 kg roșii ..... 12 , 50 lei ⇒ 1 kg roșii = 12 , 50 : 2 , 5
1 kg roșii = 5 lei ;
3 , 5 kg mere ..... 2 × 5 ..... 24 lei
3 , 5 kg mere ..... 10 ..... 24 lei
3 , 5 kg mere ..... 24 - 10
3 , 5 kg mere ..... 14 lei ⇒ 1 kg mere = 14 : 3 , 5
1 kg mere = 4 lei.