👤

Ana si Ioana au împreună 13 ciocolate. Ana are 8 si Ioana are 5, de aceea Ioana a platit cu 24 lei mai putin. Cst costa o ciocolata?​

Răspuns :

Răspuns:

8 lei

Explicație pas cu pas:

=> Ioana are cu 3 ciocolate mai puțin și a plătit cu 24 de lei mai puțin. Deci, trei ciocolate costă 24 lei

3 c = 24 lei

c = 24 ÷ 3 = 8 lei

Sper că te-am ajutat !

Răspuns:  8 lei

Explicație pas cu pas:

  • Metoda grafică

l------l prețul unei ciocolate

l------l------l------l------l------l costul a cinci ciocolate

l------l------l------l------l------l-----l-----l-----l  costul a opt ciocolate

l//////////////////////////////l__ 24 lei __l  diferența

24 lei reprezintă costul a 3 ciocolate (8-5=3)

  • Cât costă o ciocolată?

24 lei : 3 = 8 lei costă o ciocolată