Răspuns :
Răspuns:
O propunere de rezolvare
OBS:
Înțelegem din enunț, că intr-un kg de soluție saturată de NaClO₃ la 20⁰C, se va introduce o anumită cantitate de NaClO₃ solid, să devină saturată la 60⁰C, prin încălzire,
Cantitatea de NaClO₃ adăugată la 1 kg de soluție saturată la 20⁰C este diferenta, dintre cantitatea de NaClO₃ din soluția saturată la 60⁰C și cantitatea de NaClO₃ din soluția saturată la 20⁰C.
- calculăm masa de NaClO₃ din 1 kg soluție saturată la 20⁰C cu o regulă de trei simplă, cu ajutorul solubilității:
m soluție saturată la 20⁰C din solubilitate=100g apă+96,1g NaClO₃=
=196,1 g
dacă în 196,1 g soluție saturată la 20⁰C......sunt 96,1g NaClO₃
atunci în 1000 g soluție saturată la 20⁰C....sunt x, g, NaClO₃
x,g, NaClO₃=1000 g.96,1 g /196,1 g=490g
- calculăm masa de apă , din 1 kg (1000g) soluție saturată la 20⁰C, cu 490 g NaClO₃:
m apă =1000 kg soluție-490 g NaClO₃ dizolvat=510 g
Această cantitate de apă, se va găsi în soluția saturată la 60⁰C și ne permite să calculăm masa de sare NaClO₃, dizolvată, la această temperatură.
- calculăm masa de NaClO₃ dizolvată de 510 g apă, din soluția saturată la 60⁰C, cu o regulă de trei simplă, unde intră solubilitatea la 60⁰C:
dacă în 100 g apă.....la 60⁰C....se dizolvă 138 g NaClO₃
atunci în 510 g apă....la 60⁰C....se dizolvă y, g, NaClO₃
y, g NaClO₃=510 g.138 g/100 g=703,8 g
- calculăm masa de sare, care se va adăuga peste 490 g NaClO₃ din soluția saturată la 20⁰C, pentru a deveni saturată la 60⁰C, unde există maxim 703,8 g de NaClO₃, dizolvat în apa din soluția saturata la 20⁰C.
m sare NaClO₃ adăugat=y-x=703,8g-490g=213,8 g
R: 213,8 g NaClO₃, ar fi varianta corectă a.
Explicație: