👤
Ebuga403
a fost răspuns

Cinci producători vând zahăr de aceeași calitate. Ei oferă pentru 80 lei:

I)4 kg×2=8 kg- 80 lei÷8=10lei
II)3 kg×3=9 kg-80 lei÷9=8lei, rest 8
III)2 kg×4=8kg-80 lei÷8=10lei
IV)1 kg și 500g×5= 7kg 500g
V)800 g×8=6kg 400 g​


Răspuns :

Răspuns:

Se pare că ai făcut o analiză detaliată a ofertelor fiecărui producător. Din cele prezentate, a cincea ofertă pare să fie cea mai avantajoasă în ceea ce privește prețul pe kilogram.

Pentru a verifica corectitudinea calculelor, putem împărți prețul total la greutatea totală a zahărului oferit de fiecare producător:

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10 lei/kg

II) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg ≈ 8.89 lei/kg

III) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10 lei/kg

IV) 80 lei pentru 7.5 kg => 80 lei / 7.5 kg = 10.67 lei/kg

V) 80 lei pentru 6.4 kg => 80 lei / 6.4 kg = 12.5 lei/kg

Conform calculelor, ofertele I, III și IV au același preț pe kilogram (10 lei/kg), în timp ce oferta a doua are cel mai mic preț pe kilogram (aproximativ 8.89 lei/kg). Totuși, ofertele V par să aibă un preț mai mare pe kilogram (12.5 lei/kg), așa că poate ar trebui să reevaluezi această opțiune.

Explicație pas cu pas:

sper ca e bn

Răspuns:

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kg

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgII) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg =

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgII) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg =8.89 lei/kg

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgII) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg =8.89 lei/kgIII) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgII) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg =8.89 lei/kgIII) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kg

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgII) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg =8.89 lei/kgIII) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgIV) 80 lei pentru 7.5 kg => 80 lei / 7.5 kg =

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgII) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg =8.89 lei/kgIII) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgIV) 80 lei pentru 7.5 kg => 80 lei / 7.5 kg =10.67 lei/kg

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgII) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg =8.89 lei/kgIII) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgIV) 80 lei pentru 7.5 kg => 80 lei / 7.5 kg =10.67 lei/kgV) 80 lei pentru 6.4 kg => 80 lei / 6.4 kg =

I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgII) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg =8.89 lei/kgIII) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10lei/kgIV) 80 lei pentru 7.5 kg => 80 lei / 7.5 kg =10.67 lei/kgV) 80 lei pentru 6.4 kg => 80 lei / 6.4 kg =12.5 lei/kg