Răspuns :
Răspuns:
Se pare că ai făcut o analiză detaliată a ofertelor fiecărui producător. Din cele prezentate, a cincea ofertă pare să fie cea mai avantajoasă în ceea ce privește prețul pe kilogram.
Pentru a verifica corectitudinea calculelor, putem împărți prețul total la greutatea totală a zahărului oferit de fiecare producător:
I) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10 lei/kg
II) 80 lei pentru 9 kg => 80 lei / 9 kg ≈ 8.89 lei/kg
III) 80 lei pentru 8 kg => 80 lei / 8 kg = 10 lei/kg
IV) 80 lei pentru 7.5 kg => 80 lei / 7.5 kg = 10.67 lei/kg
V) 80 lei pentru 6.4 kg => 80 lei / 6.4 kg = 12.5 lei/kg
Conform calculelor, ofertele I, III și IV au același preț pe kilogram (10 lei/kg), în timp ce oferta a doua are cel mai mic preț pe kilogram (aproximativ 8.89 lei/kg). Totuși, ofertele V par să aibă un preț mai mare pe kilogram (12.5 lei/kg), așa că poate ar trebui să reevaluezi această opțiune.
Explicație pas cu pas:
sper ca e bn
Răspuns: