👤

4. Un kilogram de banane costă de trei ori mai mult decât un kilogram de mere. Alina cumpără un kilogram de banane şi trei kilograme de mere. Dacă un kilogram de banane costă 7,50 lei, atunci Alina plăteşte pentru cumpărăturile facute:
A. 17,50 lei; B. 12,50 lei; C. 15 lei; D. 22 lei.​


Răspuns :

Răspuns:

RASPUNUL CORECT ESTE C)15;....,.,.,.,.,

Vezi imaginea Plangaciosu282

Răspuns:

Dacă un kilogram de banane costă 7,50 lei și un kilogram de mere costă de trei ori mai puțin, atunci un kilogram de mere costă \( \frac{7.50}{3} = 2.50 \) lei.

Alina cumpără un kilogram de banane, care costă 7,50 lei, și trei kilograme de mere, care costă în total \( 3 \times 2.50 = 7.50 \) lei.

Deci, Alina plătește în total \( 7.50 + 7.50 = 15 \) lei pentru cumpărăturile făcute.

Opțiunea corectă este C. 15 lei.

Explicație pas cu pas:

Abonare?