Răspuns :
Răspuns:
Dacă un kilogram de banane costă 7,50 lei și un kilogram de mere costă de trei ori mai puțin, atunci un kilogram de mere costă \( \frac{7.50}{3} = 2.50 \) lei.
Alina cumpără un kilogram de banane, care costă 7,50 lei, și trei kilograme de mere, care costă în total \( 3 \times 2.50 = 7.50 \) lei.
Deci, Alina plătește în total \( 7.50 + 7.50 = 15 \) lei pentru cumpărăturile făcute.
Opțiunea corectă este C. 15 lei.
Explicație pas cu pas:
Abonare?