Răspuns:
Explicație pas cu pas:
c
4 ciocolate.....36 lei
9 ciocolate.......?
1.Cât costă o ciocolată?
36 : 4= 9 lei
2. Cât costă 9 ciocolate?
9x9=81 lei
d
Ana....3 pixuri.....12 lei
Ion....5 pixuri......?
1. Cât costă un pix?
12 : 3= 4 lei
2. Cât costă 5 pixuri?
5x4=20 lei