👤

• 3) La o cantină s-au cumpărat într-o zi 38 de pahare de iaurt şi 14 pahare de smântână, pentru care s-au plătit 132 de lei, iar în altă zi s-au cumpărat 36 de pahare de iaurt si 7 pahare de smântână, pentru care s-au plătit 100 de lei. Cât costă un pahar de iaurt? Dar unul de smântână? Rezolvă problema folosind operația de împărțire pentru „egalizarea unei mărimi din problemă (pentru a o aduce la acelaşi termen de comparație).
Urgent
Am nevoie maine!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

38 pahare iaurt...14 pahare smântână...132 lei

36 pahare iaurt... 7 pahare smântână...100 lei|•2

38 pahare iaurt...14 pahare smântână.....132 lei

72 pahare iaurt....14 pahare smântână....200 lei

_____________________________________

34 pahare iaurt.... / ....68 lei

1 pahar iaurt = 68 : 34 = 2 lei

înlocuim în prima relație din datele problemei

38 pah.iaurt×2lei...14pah.smântână .. 132 lei

76 lei .......14pahsmântână......132 lei

14 pahare smântână = 132 - 76

14 pahare smântână = 56 lei

1 pahar smântână = 56 : 14

1 pahar smântână = 4 lei

R : 2 lei un pahar iaurt

4 lei un pahar smântână